Energetický certifikát je dokument, ktorý hodnotí ako budova hospodári/míňa energiu. Teda posudzuje aké množstvo energie bolo dodané a z akého zdroja pochádza. Vypočíta sa sčítaním všetkých energií ktoré sú bežnou prevádzkou míňané. Patrí tu vykurovanie, vyhrievanie vody, vetranie a osvetlenie. Podľa výpočtu sa potom budova zatrieďuje do rôznych energetických tried. Tieto triedy sú označované od A až po G. V dnešnej dobe musí každá novostavba spĺňať najprísnejšie požiadavky na energetickú triedu A0.
Kedy je potrebný energetický certifikát?
Tak energetický certifikát domu potrebujete keď staviate/máte novostavbu alebo významne renovovanú budovu, nehnuteľnosť máte v pláne predať alebo prenajať alebo pokiaľ máte záujem žiadať o dotáciu. Tiež sa môže stať, že ho od vás budú pýtať pri vybavovaní hypotéky. Ak by ste dostali dobrú kategóriu energetického certifikátu a preukáže sa, že pri výstavbe ste použili kvalitné materiály môžete získať nižšie percento úroku. Povinnosť zabezpečiť energetický certifikát domu alebo bytu má vždy majiteľ budovy. Platnosť takého to dokladu je 10 rokov. Nezabudnite ho uchovávať a ak prenajímate budovu ste povinný nájomníkovi odovzdať kópiu certifikátu.
Energetické triedy
Energetický certifikát domu A0 – budova s takmer nulovou potrebou energie.
Energetický certifikát domu A1 – ultranízkoenergetická budova.
Energetický certifikát B – nízkoenergetická budova.
Energetický certifikát C – energeticky úsporná budova.
Energetický certifikát D,E,F,G – bežné budovy existujúceho fondu, sú menej efektívne a často vyžadujú rozsiahlu obnovu, aby sa zlepšila ich energetická efektívnosť.
Energeticky efektívne budovy prispievajú k ochrane životného prostredia. Od 1. januára 2028 musia všetky nové verejné budovy a od 1. januára 2030 všetky nové budovy spĺňať nulové emisie z fosílnych palív.